Saus
24
2010

DYDIS TINKA, IMU!

No Gravatar


DYDIS TINKA, IMU!

Sveiki žvejai,
Štai ir atėjo ilgai laukta žiema. Daugelis su nekantrumu skubame į senas vietas žvejoti ešerių, kuojų, raudžių. Tačiau kiekvienais metais susiduriame su bene pagrindine problema – kaip išsirinkti reikiamą avižėlę? Į šį klausimą ir pabandysime atsakyti.
Šiame straipsnyje išspausdinti Aleksandro Galiatkino (Александр Галяткин) patarimai kaip išsirinkti avižėlę tinkamą toms žūklės sąlygoms, kuriose žvejosite. Autorius teigia kad dažniausiai žvejai renkasi avižėlę atsižvelgdami į formą, dydį, kūnelio arba kabliuko spalvą. Tačiau gal žuvims vis vien, “jegu kimba, reiškia ji kimba (ant visko)”? Prieš renkantis avižėlę parduotuvėje, kai kam gali iškilti panašūs klausimai, apnikti abejonės “štai atiduosiu pinigus, o ji ims ir neužkibs”! Aš gaudau su įprastomis klasikinėmis avižėlėmis, nieko, išskyrus uodo trūklio lervas, ant jos nedėdamas. Todėl apie avižėles be masalo nekalbėsime. Pas mus Tuloje gamina puikius pavyzdžius iš volframo ir jo lydinių. Tokių avižėlių forma nepasižymi didele įvairove: dažniausiai tai ovalas, rutuliukas, lašas. Gaminti kitokias formas nenaudinga, nes per didelis proceso darbo imlumas ir nėra prasmės, nes žuvis pagaunama ir ant įprastų neįmantrių formų avižėlių. Aš daug kartų esu pastebėjęs, kad jei gerai kimba ant „ovalo“, didelė tikimybė, kad gerai kibs ir ant „lašo“ ir atvirkščiai. Jei gaudysim ant „šratelio“, taip pat pagausim. Visgi „lašeliai ir ovalai“ geriau, nes juos patogiau laikyti rankose ir pakeisti masalą. Nors šrateliai gražesni, tačiau aš įsitikinau, jog visos jos vienodai geros.
Pagrindinis vieno tipo avižėlių skirtumas yra jų dydis (avižėlės skersmuo storiausioje vietoje). Galima būtų kalbėti apie avižėlių svorius, tačiau jas pasverti ir atsiminti šimtasias ar dešimtasias gramo dalis sudėtinga. Aš turiu įvairaus skersmens avižėlių, pvz. 2, 2,2 2,5 2,7 ir 3 mm su kuriuomis pasiruošęs gaudyti įvairiomis sąlygomis.
Kitas svarbus rodiklis (ypatingai avižėlėms iki 2,5 mm.), – tai anga valui praverti. Avižėlės, kurias naudoju, visada turi apsauginius kembrikus. Jeigu tokios avižėlės anga padaryta storu grąžtu, tai jos svoris dėl to smarkiai sumažėja, ir masės pranašumas, kurį duoda volframas, sakysim prieš šviną, prarandamas.
Daug ginčų kyla dėl avižėlės spalvos, tačiau prasmė kalbėti apie spalvos parinkimą yra tik tada, kai gaudoma nenaudojant masalo. Volframinės avižėlės spalvų įvairove nepasižymi, jų galima suskaičiuoti tik keturias, kurios dažniausiai sutinkamos pardavime:
• sidabrinės – pilkos, kartais blizgančios avižėlės;
• juoda spalva. Ne šiaip sau nudažytos laku, bet padengtos tvirta danga, neišnykstančia ilgą laiką;
• vario spalva. Iš pradžių blizga, bet patekę į vandenį patamsėja, ir tampa beveik juodos;
• aukso spalva. Padengtos titano nitridu. Išoriškai primena dirbnius iš aukso.
Pasirinkimo supaprastinimui šias keturias spalvas galima padalinti į dvi dalis: šviesios ir tamsios. Pūgžliui patinka tamsios avižėlės, ešeriui šviesios, saulėtą dieną reikia gaudyti blankiomis avižėlėmis, o apsiniaukusią – blizgančiomis, apie tai rašo specialioje literatūroje. Tikriausiai taip ir yra, tiksliai pasakyti negaliu. Paskutiniu metu stovinčiame vandenyje aš negaudau didesnėmis avižėlėmis kaip 2,5 mm. Todėl retai kreipiu dėmesį į avižėlės spalvą. Raminu save, kad avižėlės smulkios, o po vandeniu tamsu.
Kas tikrai svarbu, tai kabliuko kokybė. Dažniausiai naudojami žinomų Japonijos gamintojų kabliukai. Gaila, kad kai kada pasitaiko avižėlės, iš pažiūros gražios, tačiau įlituoto kabliuko smaigalys greitai sulinksta. Tai greitai pasijunta pagal padidėjusį atsikabinusių žuvų kiekį. Taip pat turi reikšmę kabliukų dydis ir kabliuko vielos storis, ant plono mažo kabliuko uodo trūklio lerva gyvena žymiai ilgiau ir ne taip greitai išteka skystis. Didesni nei 18 Nr. kabliukai tinka tik gaudymui ant kuokšto lervų, kas retai praktikuojama nebent gaudant karosą. Įprastas kabliuko dydis Nr. 20-22, o mažesnėms nei 2 mm avižėlėms naudojami 26 Nr. kabliukai. Kabliuko spalva iš visų pats nereikšmingiausias reikalas, mes juk ne trofėjinį karpį ant baltyminių kukulių gaudom.
Apie teoriją tiek. Dabar apie savo veiksmų algoritmą žvejybos metu.
Į žvejybą važiuoju pasiėmęs su savimi ne mažiau dešimties meškerėlių. Kam tiek daug? Jeigu palyginti su vasarine žvejyba, tai kiekviena meškerėlė yra kaip viena paruošta vasarinė sistema. Po ranka turi būti delikačios ir grubios sistemos, pageidautina turėti dubliuojančius variantus. Ruošiant meškeres reikia prisiminti, kad sunku paskandinti mažas avižėles ant sąlyginai storo valo. Pvz. 2,5 mm avižėlei tiks ne storesnis nei 0,08 mm valas. Jeigu nekreipti į tai dėmesio ir užvynioti 0,1mm valą, tai nuleidimas masalo į eketę taps nelengvu darbu, avižėlės svorio neužteks, kad normaliai ištiesinti valą vandenyje. Tai reiškia, kad apie jokį teisingą žaidimą masalu negali būti nei kalbos. Atsidūrus ant vandens telkinio pirmiausia reikia įvertinti jo gylį. Kuo didesnis gylis tuo didesnė avižėlė bus reikalinga, nes kitaip didesnis žvejybai skirtas laikas bus sunaudotas mažo masalo nuskandinimui. Aš galiu tam aukotis tik tuo atveju jeigu žuvis labai kaprizinga.
Reikia prisiminti, jog kuo plonesnis valas tuo avižėlė greičiau nusileis į darbinį horizontą, tačiau tada yra didesnė rizika, kad valas susipainios. Tam, kad normaliu greičiu nuleisti 2,5 mm. avižėlę į 5-6 m gylį reikalingas 0,06-0,07 mm valas. Tolimesnį įrangos pasirinkimą diktuos žuvų nuotaikos. Pvz. aš pradedu gaudyti 2,7mm avižėle 4m gylyje. Sakykim žuvis surasta, bet vietoj normalių kibimų matau tik silpnus krustelėjimus, pakirsti nepasiseka. Tai signalas, kad reikia išsitraukti meškerėlę su mažesne avižėle, sakysim 2,5mm. ir pabandyti gaudyti ja. Priklausomai nuo rezultatų aš gaudau ja, arba imu dar vieną meškerėlę su dar mažesniu masalu. Vadovaujantis šia metodika aš surandu maksimalaus dydžio avižėlę, kurią iš vienos pusės pavyksta normaliai nuleisti į reikiamą gylį, iš kitos sulaukiu daug rezultatyvių kibimų. Jeigu žuvis yra labai aktyvi ir ryja bet kokio dydžio avižėlę (tai būna ant paskutinio ledo) tai naudingiau gaudyti ant sunkesnės avižėlės, nes tai sutaupys laiko. O štai priešingas atvejis: lauke stiprus vėjas šaltis užtraukia eketes ir žuvis kaip tyčia neaktyvi. Gaudyti ant mažo masalo bus neįtikėtinai sunku: avižėlės nuleidimas užsitęs. Todėl gamtinės sąlygos pakoreguos avižėlės dydį, su tuo teks susitaikyti. Vandens telkiniai, kur aš gaudau nelabai žuvingi, dažnai tenka susidurti su „nekiba“. Kaip iš to išsisukti? Čia padės mažos avižėlės, jos daro stebuklus: žuvis ant tiek nejaučia jos svorio, kad būdamos net ir neaktyvios čiumpa lervą labai aktyviai ir tokius kibimus sunku nepastebėti. Masalo skendimas pasidaro lėtas ir dažnai pavyksta gaudyti aukščiau dugno. Kaip nebūtų keista, bet kibimas ant 2,2 ir 2 mm avižėlių gali būti esminis. Dar mažesnės avižėlės naudojamos praktiškai tik varžybose ir tai jeigu leidžia gylis. Reikia nepamiršti, kad tokių miniatiūrinių masalų žaidimui įtakos gali turėti ir lervos dydis, kartais dedama smulki lerva (pašarinė). Bet tai labiau priskirtina sportui, nes įprastoje žvejyboje dėžutėje su lervomis užtenka paieškoti mažesnę lervutę, o esant silpnam kibimui kabinti tik vieną. Gaudant ant nejudančios avižėlės galima kabinti ir porą lervučių nes žaisti su masalu nereikia. Kai aš skubu, lervą kabinu kaip papuola, dažniausiai už vidurio. Pasitaiko, kad mažas ešeriukas tempia lervą už uodegos, jos pilnai neprarydamas, tada toks būdas pasiteisina, nes užmautos lervos yra trumpesni galai.
Išvados. Gaudant klasikine sportine avižėle pirmoje eilėje parenkama ne spalva ar forma, bet dydis. Dydžio pasirinkimą lemia žvejybos sąlygos: gylis, oras, žuvies aktyvumas. Valo storis greičiau priklauso ne nuo žuvies, bet nuo avižėlės dydžio. Apsisprendus dėl įrangos parametrų ir suradus dėžėje atitinkamą meškerėlę belieka tik patirti žvejybos malonumą.

Autorius: Aleksandras Galiatkinas (Александр Галяткин)
Iš rusų kalbos vertė Silvijus Dvylys

Parašyti komentarą

Jūs turite prisijungti į komentuoti.

Trumpos naujienos

Jungtis prie mūsų Facebook

Rėmėjai

  • Akmeninė kerpė
  • Gut Sklep
  • GutMix
  • Marijampolietis
  • Salmolita
  • Vienam gale kablys…
  • Žvejo stotelė

Login

hostingas su 10% nuolaida