Grd
3
2010

Ką daryti, kad nesušaltumėte

No Gravatar


Gruodžio pradžia poledinės žūklės mėgėjus džiugina kaip niekada. Staigiai atėjęs šaltukas suginė pačius drasiausius ant plonyčio braškančio ledo. Deja skubėdami ne visi pasirūpina tinkama apsauga nuo šalčio, o kai kuriem nepasiseka labaiu ir tenka išsimaudyti lediniame vandenyje. Šiame straipsnyje apžvelsime kokių priemonių imtis, kad nesušaltumėte, o jei jau sušalote ar sutikote sušalusį, patarsime kaip sušilti.

Kaip Apsisaugoti nuo šalčio.

Einant į šaltį svarbiausia – šiltai apsirengti. Avalynė, kaip ir drabužiai, turėtų būti laisvoki – šiek tiek per dideli. Jei nėra tinkamesnių priemonių, kojas galima apsivynioti laikraščiu ir apmauti polietileniniais maišeliais, tik po to apsiauti batus. Tokie aulai gerai sulaikys šilumą. Einant į lauką reikėtų nusiimti papuošalus,vengti alkoholio. Nepatartina ir rūkyti, nes nikotinas sutrikdo kraujo apytaką, o tai gresia greitesniu galūnių nušalimu. Veidą ir rankas reikia pasitepti riebiu kremu. Šaltyje negalima stovėti ar sėdėti ramiai, reikia kuo daugiau judėti, šokinėti.

Ką daryti jei sušąlote.

Pirmiausia, jei nušalo tik rankos ir kojos, jas reikia įmerkti į kambario temperatūros vandenį ir pamažu pilti šiltesnio vandens. Iš karto merkti į karštą vandenį negalima. Jei atšalo visas kūnas, sušalusįjį galima guldyti į kambario temperatūros vonią ir pamažu leisti šiltesnio vandens (vandens temperatūra nuo +20°C iki +37°C keliama per 10-30 min). Jeigu vonios nėra, dėkite šiltus kompresus ant viso kūno (sudrėkinta drungname vandenyje antklodė keičiama kas 2-3 min). Po vonios (sušildžius) pažeistą kūno dalį reikia nusausinti (nušluostyti), steriliai aprišti ir šiltai užkloti. Jos negalima tepti riebalais ir tepalais. Kai nušalimas nedidelis ir nušalę nedideli kūno ploteliai (nosis, ausys), šildyti galima rankomis. Nerekomenduojama trinti ir masažuoti, kai yra smarkus nušalimas, nes galima sužeisti kraujagysles, dėl to padidėja jų trombozės ir gilesnių audinių pažeidimo pavojus. Sušalusiajam reikia duoti gerti karštos arbatos ar kavos. Kofeinas ypač gerai praplečia kraujagysles, todėl organizmas greičiau sušyla. Sušalusiajam būtina persirengti šiltais ir sausais drabužiais, šiltai apsikloti. Jei šildant atsiranda pūslių, toliau nešildykite, skubiai vežkite nukentėjusįjį į gydymo įstaigą. Nedelsti ir laiku kreiptis į gydytoją.Nušalimu vadinamas žemos temperatūros sukeltas audinių pažeidimas. Jo priežastys būna įvairios. Tam tikromis sąlygomis (ilgesnį laiką veikiant šalčiui, pučiant vėjui, padidėjus drėgmei, avint ankšta ir šlapia avalyne, esant girtam, kraujuojant ir pan.) nušąlama net 3 – 7 ºC temperatūroje.Pagal sunkumą ir gylį skiriami keturi nušalimo laipsniai. Nušalimo laipsnį galima nustatyti tik atšildžius nukentėjusįjį, kartais po kelių dienų.

I laipsnis – pažeidžiamas paviršinis odos sluoksnis, oda pabąla.

II laipsnis – nušalusioje vietoje atsiranda įvairaus dydžio skaidraus ar balto skysčio prisipildžiusių pūslių.

III laipsnis – susidaro tamsiai raudono ir rudo skysčio prisipildžiusių pūslių, pažeidžiami gilesni odos sluoksniai.

IV laipsnis – susidaro juodo skysčio prisipildžiusių pūslių, pažeidžiamas paodis, raumenys, sausgyslės, net kaulai.

Bendrasis kūno sušalimas – tai kūno temperatūros sumažėjimas (iki mažiau kaip +35°C) ilgai veikiant šaldantiems aplinkos veiksniams (šalčiui, vėjui, vandeniui).Žmogui ilgai būnant šaltoje aplinkoje, organizmas nesugeba palaikyti reikiamos temperatūros. Šaldamas žmogus tampa viskam abejingas, mieguistas, sustingęs. Jo širdies veikla ir kvėpavimas sulėtėja. Sutrikus sąmonei ir kūno temperatūrai nukritus žemiau +30°C, žmogus miršta.

Apie Autorių: Karolis Dvylys

1 Komentaras + Komentuoti

  • buvo ir man karta tokia situacija, kai dar tik pradejau ziema zvejoti. atvaziavau i poledines zukles varzybas, kurias organizuodavo kalejimo darbuotoju zveju burelis. kiek zinau jos dar ir dabar rengiamos. atvykau su paprastais odiniais batais. ezeras buvo uzsnigtas, po sniegu vandens iki ciurnos. susalau tada labai ir pradejau nejausti koju pirstu. po varzybu ka tik nedariau tada, vaziuojant autobuse nusioviau batus, tryniau koju pirstus, masazavau, gal kokia valanda laiko, po to gryzes namo is karto po saltu vandeniu ir po truputi atsukdavau silto, kol pradejau po truputi jausti. nuo to laiko zieminiai batai yra nr. 1 vykstant ant ledo.

Parašyti komentarą

Jūs turite prisijungti į komentuoti.

Trumpos naujienos

Jungtis prie mūsų Facebook

Rėmėjai

  • Akmeninė kerpė
  • Gut Sklep
  • GutMix
  • Marijampolietis
  • Salmolita
  • Vienam gale kablys…
  • Žvejo stotelė

Login

hostingas su 10% nuolaida