Lap
23
2010

Žuvų elgesys po vandeniu: Pūgžlys

No Gravatar


Daugelis žvejų atvykę žvejoti stangiasi nuspėti koks šiandien bus žuvų elgesys, ant ko kibs ir pan. Dažnai pasitikriname mėnulio fazę, slėgį, vėjo kryptį bei stiprumą, oro ir vandens temperatūrą, o kai kas gal dar daugiau, tačiau ar visada įvertiname natūralų, pačių žuvų elgesį vykstant natūraliems konkurenciniams procesams tarp pačių žuvų bei kitų organizmų gyvenančių vandenyje? Ar mūsų pačių elgesiu ant kranto daromą poveikį? Paskutinius keletą mėnesių atikinėjau stebėjimus susijusius su žuvų elgesiu esant tam tikroms situacijoms bei skirtingais aplink vykstančiais procesais. Į mokslinius atradimus tikrai nepretenduoju bet gal keletas pastebėjimų pasitarnaus vienoje ar kitoje situacijoje.

Pūgžlys

Kiekvienas esame susidūrę su situacija kai gaudant baltą žuvį staiga užeina didelis pūgžlių būrys ir be jų kažka daugiau sugauti pavyksta itin retai. Taip dažniausiai atsitinka kuomet jaukiname gyvulinės kilmės masalais: uodo trūklio lervomis bei sliekais, o y tokią situaciją papuolęs sportininkas gali labia žemai kristi galutinėje varžybų įskaitoje.

Pūgžlių elgesys po vandeniu nėra kažkoks išskirtinis ir nenuspėjamas. Negalima pasakyti, kad jie vienišiai, negalima pasakyti, kad jie gyvena būriais. Vienu momentu jie plaukia būryje, kitu jau šsiskyrę į skirtingas puses. Tačiau jie niekada nekonkuruoja tarpusavyje nei dėl maisto nei dėl kokių kitų priežasčių. Taip pat jie  nekonkuruoja su kitomis aplink juos gyvenančiomis žuvimis, tačiau draugiškas elgesys baigiasi tuomet kai netoliese atsiranda gardus kasnelis maisto. Beje maistą jie jaučia ypač gerai. Netgi nematydami maisto ir kur jis yra jie labia greitai suranda jo buvimo vieta, kas lemia tokia savybę nustatyti sunku. Mano manymu pūgžlys reaguoja į kitų žuvų sujudimą tam tikroje vietoje ir nedelsiant prisistato pasižiūrėti. O rėgėjimą jie turi itin gerą – nesunkiai sugeba surasti net nejudančią lervutę tarp akmenų. Šios jų savybės leidžia jiems itin greitai atsirasti pajaukintoje vietoje, o jei dar ten yra jiems skanus kasnelis tada prasideda kova dėl kiekvieno gabaliuko. Pūgžliai staiga pasidaro labai agresyvūs ir atakuoja kiekvieną žuvyte kuri tik pasirodo arčiau maisto. Greitai bet kokia balta žuvis būna išstumiama iš maistingos teritorijos. Toks šių žuvų agresyvumas paaiškina situaciją, kodėl žvejojant jie kartais tiesiog uzsėda tam tikrą vietą ir jokios kitos žuvies nepavyksta sugauti – paprasčiausiai ji būna jau išstumta. Žvejų neturėtų guosti ir tai, kad jie suės maistą ir pasitrauks, paprastai jie aplink sukinėjasi dar kurį laiką ieškodami užsilikusio gardaus kasnelio.

Kaip elgtis atsidūrus tokioje situacijoje pasakyti labai sunku. Bet kokiu atveju reikėtų nutraukti jaukinimą gyvaisiais masalais, o jaukinti vien augaliniais, stangiantis sumažinti pūgžliams tinkamo maisto ir stengiantis pritraukti kuo daugiau baltos žuvies. Taip pat galima pabandyti juos nuvyti sukeliant vibraciją arba didelį sujudimą ant kranto, į garsą pūgžlys beveik nereaguoja. Tačiau šios priemonės nebus veiksmingos jei žūklės gylis didelis, vanduo drumstas, ar yra didelis bangavimas.  Taigi tiek pastebėjimų apie pūgžlių elgesį, o kituose straipsniuose apžvelgsime kitas situacijas pasitaikančias žūkklės metu.

Naujausi straipsniai

Apie Autorių: Karolis Dvylys

4 Komentarai + Komentuoti

 • labai ydumu karoli. aciu uz pastebejimus :)

 • Jo ma jo, kaip čia viskas sudėtinga. Vaikystėje man viskas žymiai paprasčiau atrodė – pasiėmi meškerę, pasikasi sliekų ir varai prie balos. Ir kibo, nereikėjo jokių įmantrybių bei žinių.
  Matyt šiuolaikinės žuvys sparčiai patobulėjo :D matyt tikrai yra ta – evoliucija :D

 • vaikystėje Andrejau tu net nesvajojai, kad bus tokios stebuklingos dėžutės su kuriomis bus galima kurti tokius portalus :) Va čia tai evoliucija :) o žūklė tai tik stebėjimai ir jų sisteminimas :)

Parašyti komentarą

Jūs turite prisijungti į komentuoti.

Trumpos naujienos

Jungtis prie mūsų Facebook

Rėmėjai

 • Akmeninė kerpė
 • Gut Sklep
 • GutMix
 • Marijampolietis
 • Salmolita
 • Vienam gale kablys…
 • Žvejo stotelė

Login

hostingas su 10% nuolaida